Historie
Historie volejbalu v Kralupech nad Vltavou od jeho počátků až po současnost.
Kralupský volejbal má bohatou historii, která sahá až k polovině minulého století. Již tehdy se volejbal ve městě hrál na výkonnostní úrovni pod hlavičkou TJ Lokomotiva Kralupy. Mezi některé z představitelů této doby patří pánové Průcha, Nejedlý, Cabrnoch, Červenka, Chvojka, Petříček a další. Tito hráči později tvoří také jádro seniorského týmu "C" mužů v začátcích volejbalu pod Kaučukem.
Průcha
Byl volejbalový reprezentant ČSR na postu smečaře. Trénoval tým mužů "A" v druhé polovině 60. let. Kariéru volejbalisty ukončil v Kralupech v roce 1964.
Antonín Nejedlý sr.
Byl volejbalový reprezentant ČSR na postu nahrávače. Nejdříve pracoval v lihovaru, v roce 1961 přešel na Kaučuk jako hlavní technolog. Kariéru volejbalisty ukončil v Kralupech v roce 1964.
Miroslav Cabrnoch
Byl poválečný ligový hráč.
Na Kaučuku vedl sklad kapalných látek, v roce 1972 odešel na rafinerii a jeho funkci převzal Ivan Koula.
JUDr. Vokál
Do Kralup přišel z Kolína v době výstavby podniku Kaučuk. Za mužstvo seniorů hrál v letech 1963-64.
V 60. letech minulého století působila v Kralupech tři volejbalová centra. Jedním z nich byl oddíl volejbalu v Tatranu Čechie Kralupy. Ten působil v areálu fotbalového hřiště na Čechii pod organizačním vedením Václava Pařízka. Kromě dospělých kategorií žen a mužů se oddíl v průběhu 60. let rozrostl také o úspěšný tým dorostenek, které si na starost vzal Jan Kejmar. V průběhu let se dospělé kategorie rozdělily mezi zbylé dva volejbalové celky ve městě a v roce 1979 oddíl kompletně zaniká sloučením s TJ Kaučuk Kralupy.
Dalším z oddílů volejbalu byl DTJ Slavoj Mikovice v již neexistujícím areálu hřiště v Čechově ulici. Ten později ustoupil bytové výstavbě. V Mikovicích působilo mnoho skvělých volejbalistů, například nádražák Doležal, Čech, Varhaník, Poselt, rodina Humlů a další. Oddíl vedl úspěšný tým dorostenců, který později tvoří základ družstva mužů pod TJ Kaučuk. Volejbal v Mikovicích dostal mnoho ran, ať už odchody některých klíčových členů, či v konkurenci s volejbalem na Kaučuku. Jejich neustále vypjaté vztahy vyvrcholily po administrativním zásahu Šnýdra, představitele NF, který dostal za úkol oba oddíly sloučit a vytvořit tak jednu silnou městskou tělovýchovnou jednotu.
Václav Pařízek
Byl funkcionář TJ Čechie Kralupy, organizátor volejbalu a volejbalový rozhodčí. Později si jednu z dorostenek vzal za ženu.
Podivínský
Byl mikovický patriot, organizátor volejbalu a trenér převážně mužské složky. Sloučení oddílu s Kaučukem nesl těžce.
Posledním a jediným dosud fungujícím volejbalovým oddílem je TJ Kaučuk Kralupy, který vznikl v rámci budování podniku Kaučuk v polovině 60. let. Ten přivedl do města spoustu mladých i zkušených pracovníků, z nichž mnozí měli ke sportu a volejbalu blízko. V roce 1964 byl pod jednotou, díky organizační činnosti Ivana Kouly, založen volejbalový oddíl. Volejbal byl v této době venkovním sportem, hlavním působištěm oddílu se staly kurty na Sokolišti v Kralupech, kde se kromě volejbalu soustřeďovalo mnoho dalších sportů, například atletika a v zimě na provizorním kluzišti také oddíl hokeje. V pozdější době se volejbal trénoval také ve venkovním areálu odborného učiliště v Lobečku.
Ivan Koula
Do Kralup přišel z Děčína, kde trénoval 2. ligu žen. Byl hlavním iniciátorem vzniku oddílu volejbalu pod TJ Kaučuk. V Kralupech také trénoval ženy, později si jednu z hráček vzal.
Jiří Červenka
Do Kralup přišel v červenci roku 1962.
Byl všestranný sportovec, hrál fotbal, volejbal a plaval. Byl nahrávač, podle vlastních slov "udělal z několika amatérů smečaře". Později byl funkcionářem žákyň a dorostenek až do roku 1996.
Vedle týmu žen hrajícího I. třídu krajského přeboru vzniklo postupně také několik družstev mužů. Kromě seniorského týmu se zde hrála také I. a II. třída krajského přeboru mužů. Na soupisce byla jména jako Karel Mojžíš, Pomahač, Přerost, Pavlas, mnozí přešli do oddílu právě z Tatranu Čechie. Organizačně se na chodu celků podíleli pánové Jiří Pomahač, Jaroslav Šlemr a František Nový. Díky velkému zájmu mladých o volejbal vznikly také mládežnické týmy. Dorostenci bojovali pod vedením Miloslava Hurtíka v druhé nejvyšší lize u nás a družstvo dorostenek s trenérem Adamíkem dosahovalo republikové úrovně, některá děvčata se následně prosadila také v extralize.
Po prohraném zápase mužů proti tříprstému hráči ve Vrané:
"Pánové, končíme. Aby nás porážel i tříprsťák, na to se můžeme vysrat."
Jiří Červenka
Karel Mojžíš
Byl volejbalový reprezentant na postu nahrávače. Hrál za Aero Odolena Voda. Vzešel z Tatranu Čechie.
František Nový
Pomáhal trénovat ženy, trénoval muže a dorostence, také hrál. Vedl obnovu kurtů po povodních v roce 2002.
Miloslav Hurtík
Do Kralup přišel roku 1964, volejbal začal hrát v roce 1965. Byl okresním a krajským funkcionářem a také ve výboru TJ.
Jindřich Válek sr.
Byl hráčem Aera Odolena Voda. Do oddílu přišel z Mikovic. Byl funkcionář, trénoval muže i ženy.
S rozsáhlým náborem na kralupských školách vedeným Jiřím Čermákem přišlo do oddílu mnoho mladších děvčat. Čermák tak založil úspěšná družstva žákyň, která spolu s trenérem Adamcem dovedl až do dorostenek. Poté, co odešel do vedení klubu, děvčata převzal Václav Zmátlik a Miroslav Berka, metodik oddílu. Po něm se předsednictví postupně ujali ještě Miloslav Hurtík, Bohuš Kotraba, Pavel Dorňák a Jan Kysela. Podařilo se obnovit kurty po ničivých povodních v roce 2002, které město zasáhly, a pod trenérským vedením Jiřího Blahůška také založit družstvo žáků.
František Málek
Původem byl voják.
Dlouho dobu byl tajemníkem TJ, vedl ho a poté byl archivářem.
Jiří Čermák
Díky rozsáhlým náborům na kralupských školách přivedl do oddílu téměř 90 dívek. Je také spoluzakladatel turnaje Kralupská Vánočka.
Bohuš Kotraba
Byl fotbalista a funkcionář. Podílel se na obnově kurtů po povodních 2002.
Ivan Ottis
Do Kralup přišel v roce 1974. Jeho bratr trénoval Liberec a Jablonec. Byl náborář, sháněl hráče.
Tento článek by nikdy nevznikl bez cenných podkladů a vzpomínek od pana Miloslava Hurtíka. Moc děkuji za ochotu a čas je se mnou sdílet.
- Filip